Town and Village Court Schedule

Town and Village Court Schedule

Town Courts

Please check your ticket to verify if court will be in the town or village where it was given.

Town of Allen Court

DA Night: 4th Monday of the month 3:00 or 6:00 pm
4949 Klein Road
Fillmore, NY 14735
Clerk: Jen Graves
Justice: James Ames

Town of Alma Court

DA Night: 3rd Thursday of month, 5:30 pm
5838 Allen St., PO Box 67
Allentown, NY 14707
Clerk: Wendy Seeley
Justice: David Szucs

Town of Alfred Court

DA Night: 2nd Monday of the month 7:00 pm
7 W. University St.
Alfred, NY 14802
Clerk: Teresa Jaycox
Justice: Sandra Cameron; Wende Bush

Town and Village of Almond Court

DA Night: 2nd Monday of the month, 4:30 pm
1 Marvin Lane, Box K, Town Hall
Almond, NY 14804
Justice: Teresa L. Jaycox

Town of Amity Court

DA Night: Third Friday of month, 10:00 am
1 Schuyler St
Belmont, NY 14813
Clerk: JoAnn Ralyea
Justice: David Gominiak

Town of Andover Court

DA Night: 2nd Monday each month, 3:30 pm
22 E. Greenwood St
Andover, NY 14806
Clerk: Wendy Seeley
Justice: James W. Ames

Town of Angelica Court

DA Night: 2nd Wednesday each month, 4:30 pm
49 Park Circle, PO Box 688
Angelica, NY 14709
Clerk: Yvonne Marks
Justice: David Szucs

Town of Bolivar Court

DA Night: 1st Wednesday each month, 4:00 pm
252 Main Street
Bolivar, NY 14715
Justice: Raymond Gilliland

Town of Belfast Court

DA Night: 4th Tuesday each month, 5:00 pm
13 Merton Avenue
Belfast, NY 14711
Justice: Dawn Young

Town of Birdsall Court

DA Night: 2nd Wednesday of the month, 5:00 pm
9423 County Road 15B
Canaseraga, NY 14822
Justice: Roy Hanks

Town of Burns Court

DA Night: 3rd Monday of the month, 5:00 pm
87 Main Street
Canaseraga, NY 14822
Clerk: Brittany Dreisbach
Justice: David Gominiak

Town of Caneadea Court

DA Night: 2nd Wednesday of the month, 6:00 pm
PO Box 596, 8911 St Rte 19
Caneadea, NY 14717
Justice: David Szucs

Town of Centerville Court

DA Night: 2nd Thursday each month, 7:00 pm
PO Box 71, 8902 County Rd. 3
Centerville, NY 14717
Justice: Luke C. Heitzman

Town of Clarksville Court

DA Night: 3rd Wednesday of the month, 6:30 pm
PO Box 69, 2980 School Street
West Clarksville, NY 14786
Justice: Gordon Maker

Town and Village of Cuba Court

DA Night: 2nd or 3rd Tuesday each month, 5:30 pm
1 Water St.
Cuba, NY 14727
Clerk: Robin Pearl
Justice: Wendy Tuttle; David Szucs

Town of Friendship Court

DA Night: 1st Tuesday each month, 4:00 pm
50 W. Main Street PO Box 177
Friendship, NY 14739
Clerk: Kristina Carney
Justice: David Szucs; C. James Lewis

Town of Genesee Court

DA Night: 3rd Thursday each month, 4:00 pm
8296 Main Street, PO Box 40
Little Genesee, NY 14754
Justice: Robert Pritchard

Town of Granger Court

DA Night: 1st Monday each month, 4:00 pm
10404 County Road 15
Fillmore, NY 14735
Clerk: Darla Indralingam
Justice: Todd Smith

Town of Grove Court

DA Night: 3rd Wednesday of the month, 5:00 pm
2275 County Road 24
Swain, NY 14884
Clerk: Brittany Dreisbach
Justice: David Szucs

Town of Hume Court

DA Night: 2nd Thursday of the month, 5:30 pm
10842 Claybed Road
Fillmore, NY 14735
Clerk: Darla Indralingam
Justice:
Todd Smith

Town of Independence Court

DA Night: 3rd Wednesday of the month, 3:30 pm
887 Marietta Ave.
Whitesville, NY 14897
Justice: Daniel Howe

Town of New Hudson Court

DA Night: 2nd Tuesday of the month, 7:00 pm
8561 Tibbets Hill Rd., State Route 305
Black Creek, NY 14714
Justice: Bonnie Terwilliger

Town of Rushford Court

DA Night: 1st Monday each month, 6:00 pm
PO Box 38, 8999 Main Street
Rushford, NY 14777
Justice: Luke Heitzman

Town of Scio Court

DA Night: 4th Tuesday each month 5:00 pm
4355 County Road 10
Scio, NY 14880
Clerk: Jen Graves
Justice: James W. Ames

Town of Ward Court

DA Night: 4th Tuesday each month 6:00 pm
4414 County Road 10
Scio, NY 14880
Phone: 585.593.7300
Justice: George Hrycun

Town of Wellsville Court

DA Night: 3rd Wednesday each month, 9:00 am
46 S. Main Street
Wellsville, NY 14895
Clerk: Wendy Seeley
Justice: Karl Graves

Town of West Almond Court

DA Night: 3rd Friday each month, 12:00 pm
2769 County Road 2
Almond, NY 14804
Clerk: Amber Snyder
Justice: Roy Hanks

Town of Willing Court

DA Night: 1st Tuesday each month, 5:00 pm
1431 State Route 19
Wellsville, NY 14895
Clerk: Denise Regan
Justice: Patrick Regan

Town of Wirt Court

DA Night: 3rd Wednesday each month, 5:30 pm
PO Box 245, 210 Main Street
Richburg, NY 14774
Justice: Laura Manners


Village Courts

Please check your ticket to verify if court will be in the town or village where it was given.

Village of Alfred Court

DA Night: 1st Wednesday of the month 5:00 pm
7 West University Street
Alfred, NY 14802
Clerk: Teresa Jaycox
Justice: Wende Bush

Village of Belmont Court

DA Night: 3rd Friday of the month, 3:00 pm
1 Schuyler Street
Belmont, NY 14813
Clerk: Ellen McNinch
Justice: David Gominiak

Village of Andover Court

DA Night: 2nd Monday each month, 3:30 pm
22 E. Greenwood St.
Andover, NY 14806
Justice: James Ames

Village of Angelica Court

DA Night: 2nd Wednesday each month, 4:30 pm
49 Park Circle
Angelica, NY 14709
Clerk: Yvonne Marks
Justice: David Szucs

Village of Bolivar Court

DA Night: 3rd Thursday each month, 5:30 pm
252 Main Street
Bolivar, NY 14715
Justice: Janet L. Calcagno

Village of Canaseraga Court

DA Night: 3rd Monday each month, 5:00 pm
87 Main Street
Canaseraga, NY 14822
Clerk: Brittany Dreisbach
Justice: David Gominiak

Village of Richburg Court

DA Night: 3rd Wednesday of month, 5:30 pm
PO Box 248, 210 Main St.
Richburg, NY 14774
Phone: 585.928.2130
Fax: 585.928.2130
Justice: Laura Manners

Village of Wellsville Court

DA Night: 1st and 4th Tuesday each month, 4:00 pm
46 S. Main Street
Wellsville, NY 14895
Clerk: Tracy Keppel
Justice: Bradley Thompson